კომპანია „თელასმა“ ახალი მაღალი ძაბვის ქვესადგური „კრწანისის“ მშენებლობა დაასრულა. ახალი ენერგოობიექტის ექსპლუატაციაში გაშვება ელექტროენერგიით უზრუნველყოფს დედაქალაქის ისეთ მნიშვნელოვან ტურისტულ და სწრაფად განვითარებად რაიონებს, როგორიცაა ორთაჭალა და კრწანისი.
ქვესადგურის გახსნის ცერემონიას საქართველოს ენერგეტიკის და წყალმომარაგების მარეგულირებელი ეროვნული კომისიის თავმჯდომარე დავით ნარმანია, სს „თელასის“ სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე დიმიტრი ვოლკოვი და „თელასის“ გენერალური დირექტორი სერგეი კობცევი დაესწრნენ.
ახალი ქვესადგურის მშენებლობის საჭიროება თბილისის დინამიურმა განვითარებამ და ელექტროენერგიაზე მოთხოვნის ზრდამ განაპირობა. ქვესადგური განვითარებად ტერიტორიაზე გამანაწილებელ ქსელზე ახალი მომხმარებლების მიერთებისა და ორთაჭალა-კრწანისი-ტაბახმელის კვანძშიელექტროენერგიის ხარისხისპარამეტრების გაუმჯობესების საშუალებას იძლევა.
ქვესადგურის მშენებლობა სს „თელასის“ 2024-2029 წლების საინვესტიციო პროგრამის ფარგლებში, საქართველოს ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების მარეგულირებელი ეროვნული კომისიის დავალებით განხორციელდა. ინვესტიციის მოცულობამ 24 მილიონ ლარს გადააჭარბა.
პროექტის ფარგლებში კომპანიამ შეიძინა მიწის ნაკვეთი, ააშენა ქვესადგური და გაიყვანა საკაბელო ხაზები. ქვესადგური აღჭურვილია მაღალი საიმედოობის მოწყობილობებით, მათ შორის ორი ძალოვანი ტრანსფორმატორით. ქვესადგურის ოპერატიულიმართვის პუნქტსა და მაღალი ძაბვის გამანაწილებელ მოწყობილობაში გამოყენებულია თანამედროვე ევროპული მაღალი ძაბვის ელეგაზური და ვაკუუმური ელექტროდანადგარები, რელეური დაცვის ავტომატიკის და სიგნალიზაციის უახლესი მიკროპროცესორული ტერმინალები. ასევე ქვესადგური აღჭურვილია სახანძრო სიგნალიზაციის მონიტორინგისა და სხვა საჭირო სისტემებით. აშენდა 1400 მეტრი სიგრძის 35 კვ ძაბვის საკაბელო ელეტროგადამცემი ხაზები. ქვესადგურის დადგმული სიმძლავრე 50 მეგავატია.
„მიუხედავად იმისა რომ, ქვესადგურის მშენებლობისთვის საკმაოდ მცირე დრო იყო განსაზღვრული, „თელასის“ თანამშრომლების ძალისხმევით აღნიშნული პროექტი დადგენილ ვადებში განხორციელდა. მინდა დაგარწმუნოთ, რომ „თელასი“ განაგრძობს მუშაობას ქალაქის ელექტროქსელის შემდგომი განვითარებისთვის“ - განაცხადა სს „თელასის“ გენერალურმა დირექტორმა სერგეი კობცევმა.

JSC “TELASI” HAS ACCOMPLISHED CONSTRUCTION OF NEW SUBSTATION “KRTSANISI”
JSC “Telasi” has accomplished the construction of a new high-voltage substation “Krtsanisi”. The commissioning of the new power facility will provide with electricity such important tourist and rapidly developing districts of the capital as Ortachala and Krtsanisi.
David Narmania, Chairman of the Georgian National Energy and Water Supply Regulatory Commission, Dimitri Volkov, Chairman of the Supervisory Board of JSC “Telasi”, and Sergey Kobtsev, Director General of JSC “Telasi” have attended at the substation opening ceremony.
The need to build a new substation was stipulated due to the dynamic development of Tbilisi and the increase in power demand. The substation will allow connecting new consumers to the grid within the developing area and improving the power quality parameters at the Ortachala-Krtsanisi-Tabakhmela hub.
The construction was carried out within the framework of the Telasi 2024-2029 Investment Program, on the instructions of the Georgian National Energy and Water Supply Regulatory Commission. The investment volume exceeded 24 million GEL.
Under the scope of the project, the Company purchased a land plot, built a substation and installed cable lines. The substation is fitted with high-assurance equipment, including two power transformers. The substation’s operational control point and high-voltage distribution equipment employ state-of-the-art European high-voltage gas-insulated and vacuum electrical equipment, the cutting-edge microprocessor terminals for relay protection automation and signaling. The substation is also equipped with fire alarm monitoring and other necessary systems. 1400 meters of 35 kV cable power transmission lines have been built. The installed capacity of the substation is of 50 MW.
“In spite of that a rather short time was set for the construction, the project was implemented within the established deadlines thanks to the efforts of Telasi’s employees. I’d like to assure you that Telasi continues to work for the further development of the city's power grid”, stated Mr. Sergey Kobtsev, Director General of JSC “Telasi”.