კომპანია „თელასმა“ ახალი მაღალი ძაბვის ქვესადგური „კრწანისის“ მშენებლობა დაასრულა. ახალი ენერგოობიექტის ექსპლუატაციაში გაშვება ელექტროენერგიით უზრუნველყოფს დედაქალაქის ისეთ მნიშვნელოვან ტურისტულ და სწრაფად განვითარებად რაიონებს, როგორიცაა ორთაჭალა და კრწანისი.
ქვესადგურის გახსნის ცერემონიას საქართველოს ენერგეტიკის და წყალმომარაგების მარეგულირებელი ეროვნული კომისიის თავმჯდომარე დავით ნარმანია, სს „თელასის“ სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე დიმიტრი ვოლკოვი და „თელასის“ გენერალური დირექტორი სერგეი კობცევი დაესწრნენ.
ახალი ქვესადგურის მშენებლობის საჭიროება თბილისის დინამიურმა განვითარებამ და ელექტროენერგიაზე მოთხოვნის ზრდამ განაპირობა. ქვესადგური განვითარებად ტერიტორიაზე გამანაწილებელ ქსელზე ახალი მომხმარებლების მიერთებისა და ორთაჭალა-კრწანისი-ტაბახმელის კვანძშიელექტროენერგიის ხარისხისპარამეტრების გაუმჯობესების საშუალებას იძლევა.
ქვესადგურის მშენებლობა სს „თელასის“ 2024-2029 წლების საინვესტიციო პროგრამის ფარგლებში, საქართველოს ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების მარეგულირებელი ეროვნული კომისიის დავალებით განხორციელდა. ინვესტიციის მოცულობამ 24 მილიონ ლარს გადააჭარბა.
პროექტის ფარგლებში კომპანიამ შეიძინა მიწის ნაკვეთი, ააშენა ქვესადგური და გაიყვანა საკაბელო ხაზები. ქვესადგური აღჭურვილია მაღალი საიმედოობის მოწყობილობებით, მათ შორის ორი ძალოვანი ტრანსფორმატორით. ქვესადგურის ოპერატიულიმართვის პუნქტსა და მაღალი ძაბვის გამანაწილებელ მოწყობილობაში გამოყენებულია თანამედროვე ევროპული მაღალი ძაბვის ელეგაზური და ვაკუუმური ელექტროდანადგარები, რელეური დაცვის ავტომატიკის და სიგნალიზაციის უახლესი მიკროპროცესორული ტერმინალები. ასევე ქვესადგური აღჭურვილია სახანძრო სიგნალიზაციის მონიტორინგისა და სხვა საჭირო სისტემებით. აშენდა 1400 მეტრი სიგრძის 35 კვ ძაბვის საკაბელო ელეტროგადამცემი ხაზები. ქვესადგურის დადგმული სიმძლავრე 50 მეგავატია.
„მიუხედავად იმისა რომ, ქვესადგურის მშენებლობისთვის საკმაოდ მცირე დრო იყო განსაზღვრული, „თელასის“ თანამშრომლების ძალისხმევით აღნიშნული პროექტი დადგენილ ვადებში განხორციელდა. მინდა დაგარწმუნოთ, რომ „თელასი“ განაგრძობს მუშაობას ქალაქის ელექტროქსელის შემდგომი განვითარებისთვის“ - განაცხადა სს „თელასის“ გენერალურმა დირექტორმა სერგეი კობცევმა.

КОМПАНИЯ «ТЕЛАСИ» ЗАВЕРШИЛА СТРОИТЕЛЬСТВО ПОДСТАНЦИИ «КРЦАНИСИ»
Компания «Теласи» завершила строительство новой высоковольтной подстанции «Крцаниси». Ввод в эксплуатацию нового энергообъекта позволит обеспечить электроэнергией такие важные туристические и быстроразвивающиеся районы столицы, как Ортачала и Крцаниси.
На церемонии открытия подстанции присутствовали Председатель Национальной комиссии по регулированию энергетики и водоснабжения Грузии Давид Нармания, Председатель Наблюдательного Совета АО «Теласи» Дмитрий Волков и Генеральный директор АО «Теласи» Сергей Кобцев.
Необходимость строительства новой подстанции была обусловлена ​​динамичным развитием Тбилиси и ростом спроса на электроэнергию. Подстанция позволит подключить новых потребителей к распределительной сети на развивающейся территории и улучшить параметры качества электроэнергии на развязке Ортачала-Крцаниси-Табахмела.
Строительство подстанции осуществлялось в рамках инвестиционной программы АО «Теласи» на 2024-2029 годы по поручению Национальной комиссии по регулированию энергетики и водоснабжения Грузии. Объём инвестиций превысил 24 млн. лари.
В рамках проекта компания приобрела земельный участок, построила подстанцию ​​и проложила кабельные линии. Подстанция оснащена высоконадежным оборудованием, включая два силовых трансформатора. В оперативном пункте управления и высоковольтном распределительном устройстве подстанции установлены современные элегазовые и вакуумные электроустановки высокого напряжения, а также новейшие микропроцессорные терминалы автоматики релейной защиты и сигнализации. Подстанция также оснащена пожарной сигнализацией и другими необходимыми системами. Построено 1400 метров кабельных линий электропередачи напряжением 35 кВ. Установленная мощность подстанции составляет 50 МВт.
«Несмотря на то, что на строительство подстанции было отведено довольно мало времени, благодаря усилиям сотрудников «Теласи» данный проект был реализован в установленные сроки. Компания «Теласи» и в дальнейшем продолжит работу по развитию электросети Тбилиси» - заявил генеральный директор АО «Теласи» Сергей Кобцев.