სს „თელასმა“ მსხვილ არაფინანსურ კომპანიებს შორის „ბარტას“ კონკურსში, „საუკეთესო წლიური ანგარიში და გამჭვირვალობა“, მესამე ადგილი დაიკავა.
კონკურსის ნომინანტები შეიძლება გახდნენ მხოლოდ ის კომპანიები, რომლებსაც აქვთ არამოდიფიცირებული აუდიტორული დასკვნა (ანუ შენიშვნების გარეშე) და რომლებმაც დროულად გამოაქვეყნეს წლიური ანგარიში ვებგვერდზე reportal.ge (SARAS). ამის შემდეგ, ცალკე მსხვილი ფინანსური კომპანიებისთვის, მსხვილი არაფინანსური კომპანიებისთვის, მცირე და საშუალო ბიზნესისთვის ხდება ნომინანტთა წლიური ანგარიშის შეფასება შემდეგი კატეგორიების მიხედვით:
1) მმართველობითი ანგარიში („თელასი“ გავიდა მესამე ადგილზე 22,3 ქულით)
2) კორპორაციული მართვის ანგარიში („თელასი“ - პირველი ადგილი, 14,7 ქულა)
3) არაფინანსური ინფორმაცია („თელასი“ - მესამე ადგილი, 10,5 ქულა)
4) გამჭვირვალობის სხვა მაჩვენებლები („თელასი“ - პირველი ადგილი, 13,4 ქულა)
მთლიანობაში, კომპანიამ მოიპოვა 60,9 ქულა და დაიკავა მესამე ადგილი.
„საუკეთესო წლიურიანგარიშის დაგამჭვირვალობის ჯილდო“ საქართველოში პირველად 2019 წელს დაწესდა. პროექტის მიზანია ანგარიშგებისახალ წესებთან შესაბამისობის წახალისება, კომპანიებს შორის ჯანსაღი კონკურენციის ხელშეწყობა და კორპორაციული ანგარიშგების საერთო სტანდარტის გაუმჯობესება ინვესტორთა ნდობის მოსაპოვებლა და დგილობრივ დასაერთაშორისო დონეზე.
კონკურსი ტარდება მსოფლიო ბანკის და ევროკავშირის ფინანსური ჩართულობის და ანგარიშვალდებულების ერთობლივი პროექტის ფარგლებში, ბუღალტრული აღრიცხვის, აუდიტის დაანგარიშგების რეფორმები სმხარდაჭერის ეროვნულ ფონდთან თანამშრომლობით.
2019-2021 წლებში „თელასმა“ ზედიზედ სამი წლის განმავლობაში მოიპოვა „საუკეთესო წლიური ანგარიშისა და გამჭვირვალობის ჯილდო“ მსხვილი არასაფინანსო კომპანიების ნომინაციაში.
„თელასის“ საქმიანობა არის ღია და გამჭვირვალე. აქციონერებს, ინვესტორებს, ბიზნეს-პარტნიორებსა დასაზოგადოებას აქვთ შესაძლებლობა მიიღონ დროული და სანდო ინფორმაცია კომპანიის საქმიანობის შესახებ“ - განაცხადა „თელასის“ გენერალურმადირექტორმა სერგეიკობცევმა.

АО «Теласи» заняло третье место в конкурсе «Barta» - «Лучший годовой отчет и прозрачность» среди крупных нефинансовых компаний.
Номинантами конкурса могут стать только компании, у которых не модифицированное аудиторское заключение (т.е. без оговорок), и которые своевременно опубликовали годовой отчет на сайте reportal.ge (SARAS). После этого, отдельно для крупных финансовых компаний, крупных нефинансовых компаний, малых и средних бизнесов, оценивается годовой отчет номинантов по следующим категориям:
1)Управленческий отчет («Теласи» вышло на третье место, набрав 22,3 балов)
2)Отчет корпоративного управления («Теласи» - первое место, 14,7 балов)
3)Нефинансовая информация («Теласи» - третье место, 10,5 балов)
4)Прочие показатели прозрачности («Теласи» - первое место, 13,4 балов)
В общем итоге компания набрала 60,9 балов и заняла третье место.
Проект «Награда за лучший годовой отчет и прозрачность» впервые был осуществлен в Грузии в 2019 году. Целью проекта является поощрение соответствия с новыми правилами отчетности, содействие здоровой конкуренции между компаниями и улучшение общих стандартов корпоративной отчетности для достижения доверия инвесторов на местном и международном уровне.
Конкурс проводиться в рамках совместного проекта Всемирного банка и Евросоюза по финансовой включенности и подотчетности при сотрудничестве с Национальным фондом поддержки реформ бухгалтерского учета, аудита и отчетности.
В период с 2019 по 2021 годы компания «Теласи» три года подряд становилась обладателем награды «За лучший годовой отчет и прозрачность» в номинации крупная нефинансовая компания.
«Деятельность «Теласи» открыта и прозрачна. Акционеры, инвесторы, партнеры по бизнесу и общественность всегда имеют возможность получить своевременную и надежную информацию о деятельности компании» - заявил Генеральный директор «Теласи» Сергей Кобцев.