სს „თელასმა“ მსხვილ არაფინანსურ კომპანიებს შორის „ბარტას“ კონკურსში, „საუკეთესო წლიური ანგარიში და გამჭვირვალობა“, მესამე ადგილი დაიკავა.
კონკურსის ნომინანტები შეიძლება გახდნენ მხოლოდ ის კომპანიები, რომლებსაც აქვთ არამოდიფიცირებული აუდიტორული დასკვნა (ანუ შენიშვნების გარეშე) და რომლებმაც დროულად გამოაქვეყნეს წლიური ანგარიში ვებგვერდზე reportal.ge (SARAS). ამის შემდეგ, ცალკე მსხვილი ფინანსური კომპანიებისთვის, მსხვილი არაფინანსური კომპანიებისთვის, მცირე და საშუალო ბიზნესისთვის ხდება ნომინანტთა წლიური ანგარიშის შეფასება შემდეგი კატეგორიების მიხედვით:
1) მმართველობითი ანგარიში („თელასი“ გავიდა მესამე ადგილზე 22,3 ქულით)
2) კორპორაციული მართვის ანგარიში („თელასი“ - პირველი ადგილი, 14,7 ქულა)
3) არაფინანსური ინფორმაცია („თელასი“ - მესამე ადგილი, 10,5 ქულა)
4) გამჭვირვალობის სხვა მაჩვენებლები („თელასი“ - პირველი ადგილი, 13,4 ქულა)
მთლიანობაში, კომპანიამ მოიპოვა 60,9 ქულა და დაიკავა მესამე ადგილი.
„საუკეთესო წლიურიანგარიშის დაგამჭვირვალობის ჯილდო“ საქართველოში პირველად 2019 წელს დაწესდა. პროექტის მიზანია ანგარიშგებისახალ წესებთან შესაბამისობის წახალისება, კომპანიებს შორის ჯანსაღი კონკურენციის ხელშეწყობა და კორპორაციული ანგარიშგების საერთო სტანდარტის გაუმჯობესება ინვესტორთა ნდობის მოსაპოვებლა და დგილობრივ დასაერთაშორისო დონეზე.
კონკურსი ტარდება მსოფლიო ბანკის და ევროკავშირის ფინანსური ჩართულობის და ანგარიშვალდებულების ერთობლივი პროექტის ფარგლებში, ბუღალტრული აღრიცხვის, აუდიტის დაანგარიშგების რეფორმები სმხარდაჭერის ეროვნულ ფონდთან თანამშრომლობით.
2019-2021 წლებში „თელასმა“ ზედიზედ სამი წლის განმავლობაში მოიპოვა „საუკეთესო წლიური ანგარიშისა და გამჭვირვალობის ჯილდო“ მსხვილი არასაფინანსო კომპანიების ნომინაციაში.
„თელასის“ საქმიანობა არის ღია და გამჭვირვალე. აქციონერებს, ინვესტორებს, ბიზნეს-პარტნიორებსა დასაზოგადოებას აქვთ შესაძლებლობა მიიღონ დროული და სანდო ინფორმაცია კომპანიის საქმიანობის შესახებ“ - განაცხადა „თელასის“ გენერალურმადირექტორმა სერგეიკობცევმა.

JSC “Telasi” took third place in the competition for the best annual report and transparency among large non-financial companies.
Only those companies that have unmodified (i.e. without any comments) auditor’s report can become nominees for the competition and those who promptly published their reports on the website reportal.ge (SARAS). After that they carry out an assessment of annual reports for certain large financial companies, large non-financial companies, small and medium businesses according to the following categories:
1) Management Report ("Telasi" took third place with 22,3 points)
2) Corporate Governance Report ("Telasi" took first place with 14,7 points)
3) Non-financial Information ("Telasi" took third place with 10,5 points)
4) Other transparency indicators ("Telasi" took first place with 13,4 points)
Total the company received 60,9 points and took the third place.
The award for the best annual report and transparency in Georgia was established in 2019. The project aims at encouraging compliance with new reporting rules, encouraging healthy competition among the companies and improvement of common corporate reporting standard for achieving trust at the local and international level.
The competition is held as part of a joint financial inclusion and accountability project of the World Bank and EU with cooperation of National Fund of Support of Accounting, Audit and Statements Reforms.
In 2019-2021 years in a row “Telasi” received an award for the best annual report and transparency among the nominees of large non-financial companies.
Telasi activity is open and transparent. The shareholders, investors, business partners and the company have the opportunity to receive timely and reliable information about the company’s activity – stated “Telasi” Director General Sergey Kobtsev.