ელექტრომომარაგების ხარისხის გაუმჯობესების მიზნით 2024-2028 წლების საინვესტიციო პროგრამის ფარგლებში სს „თელასმა“ ქვესადგურში „აეროპორტი“ რეკონსტრუქციისა და მოდერნიზების პროექტი განახორციელა.
პროექტის ფარგლებში სამუშაოები ჩატარდა 35 კვ ძაბვის ღია გამანაწილებელ მოწყობილობებზე და ქვესადგურის ოპერატიული მართვის პუნქტში.
ტექნიკურად მოძველებული მაღალი ძაბვის ზეთსავსე გამანაწილებელი მოწყობილობების და საკომუტაციო აპარატების ნაცვლად დამონტაჟდა ახალი, თანამედროვე, ვაკუუმური ტიპის მოწყობილობები დისტანციური მართვის შესაძლებლობით. ახალი მოწყობილობები მაღალი საიმედოობით და ეკოლოგიურობით გამოირჩევა.
ასევე სრულად შეიცვალა ქვესადგურის ოპერატიული მართვის პუნქტი. ძველი ელექტრო-მექანიკური მართვისა და დაცვის სარელეო მზომი მოწყობილობები ჩანაცვლდა თანამედროვე მიკროპროცესორული ციფრული ტერმინალებით, რაც ქვესადგურის ოპერატიული მართვის ხარისხს აუმჯობესებს. პროექტის ღირებულებამ 2 150 000 ლარი შეადგინა.
„პროექტის მეშვეობით მნიშვნელოვნად გაიზარდა ელექტრომომარაგების ხარისხი და საიმედოობა 3 500-ზე მეტი აბონენტის, მათ შორის ისეთ მნიშვნელოვანი ობიექტების, როგორებიცაა: თბილისის შოთა რუსთაველის სახელობის საერთაშორისო აეროპორტი, „საქაერონავიგაცია“, რკინიგზა, დაავადებათა კონტროლის ეროვნული ცენტრი და ასევე აეროპორტის დასახლება. ამასთანავე ტექნიკური პერსონალისათვის სამუშაო ადგილზე ეკოლოგიური და შრომის დაცვის უსაფრთხოების პირობები გაუმჯობესდა“ - განაცხადა სს „თელასის“ გენერალურმა დირექტორმა სერგეი კობცევმა.

С целью улучшения качества электроснабжения, в рамках инвестиционной программы 2024-2028 годов АО «Теласи» реализовало проект реконструкции и модернизации подстанции «Аэропорт».
В рамках проекта проведены работы на открытых распределительных устройствах напряжением 35 кВ и в пункте оперативного управления подстанции.
Технически устаревшие высоковольтные маслонаполненные распределительные устройства и коммутационные аппараты были заменены новыми, современными устройствами вакуумного типа с возможностью дистанционного управления. Новые устройства отличаются высокой надежностью и экологичностью.
Так же полностью заменен и пункт оперативного управления подстанцией. Старые устройства электромеханического управления и измерительные приборы релейной защиты заменены современными, микропроцессорными, цифровыми терминалами, что повышает качество оперативного управления подстанцией. Стоимость проекта составила 2 150 000 лари.
«Благодаря осуществлению проекта значительно повысилось качество и надежность электроснабжения более чем 3 500 абонентов, в числе которых такие важные объекты, как: Тбилисский международный аэропорт имени Шота Руставели, «Грузаэронавигация», Железная дорога, Национальный центр по контролю заболеваний, а также поселок Аэропорта. При этом были улучшены условия экологической безопасности и охраны труда технического персонала на рабочих местах» - заявил Генеральный директор АО «Теласи» Сергей Кобцев.