მომხმარებელთა რაოდენობა, ათას
საქართველოს ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების მარეგულირებელი ეროვნული კომისიის (სემეკი) გადაწყვეტილებით, 2024 წელს ინვესტიციების მოცულობამ კომპანიაში რეკორდულ მაჩვენებელს მიაღწია. გასულ წელს ინვესტიციების მოცულობამ ქსელზე ახალი მიერთებების ჩათვლით 160 მლნ. ლარს გადააჭარბა, რაც 250%-ით აღემატება 2023 წლის ანალოგიურ მაჩვენებელს. ამ გადაწყვეტილებამ კომპანიას საშუალება მისცა წარმატებით განეხორციელებინა პროექტები, რომლებიც მიმართულია თბილისის ელექტრომომარაგების ხარისხისა და საიმედოობის გაუმჯობესებაზე.
საინვესტიციო პროგრამის ფარგლებში მნიშვნელოვანი სამუშაოები ჩატარდა მაღალი და დაბალი ძაბვის ქვესადგურების და საკაბელო ელექტროგადამცემი ხაზების 110/35/10/6/04 ქსელის ძირითადი აღჭურვილობის რეკონსტრუქციისა და მოდერნიზების მიზნით. მიმდინარეობს SCADA-ს სისტემის დანერგვისა და ახალი ქვესადგური „კრწანისის“ მშენებლობის პროექტის მოსამზადებელი სამუშაოები.
ძირითადი მოწყობილობების რეკონსტრუქცია და მოდერნიზაცია განხორციელდა ქვესადგურებში „მახათა“, „სანაპირო“, „დიღომი-2“, „აეროპორტი“, „ნავთლუღი-2“, „საბურთალო-1“. ქვესადგურში „დიღომი-2“ შეიცვალა ძალოვანი ტრანსფორმატორები T1 და T2. დასრულდა ოთხი ცენტრალური გამანაწილებელი პუნქტის სრული რეკონსტრუქცია-მოდერნიზაცია: ცგპ-0417, ცგპ-0080, ცგპ-5060 და ცგპ-3614. ასევე ჩატარდა რეკონსტრუქცია-მოდერნიზების სამუშაოები 35-კვ ელექტროგადამცემ ხაზებზე „ლილო-1-2“, 110-კვ ელექტროგადამცემ ხაზებზე „დიღომი-102“, „დიღომი-103“ და საკაბელო ელექტროგადამცემ ხაზებზე ჯამური სიგრძით 136 კმ.
2024 წელს კომპანია „თელასმა“ 3,757 მილიარდი კვტ*სთ ელექტროენერგია გაანაწილა, რაც 8,5% (293 მილიონი კვტ*სთ-ით) აღემატება 2023 წელს განაწილებული ელექტროენერგიის მოცულობას. აღნიშნული მატება ქვეყანაში ეკონომიკური აქტივობისა და ახალი აბონენტთა რაოდენობის ზრდამ განაპირობა.
სს „თელასის“ აბონენტთა რაოდენობა 2024 წლის დეკემბრის მონაცემებით 2023 წლის ამავე პერიოდთან შედარებით 4%-ით (29,8 ათასი აბონენტით) გაიზარდა და 780,7 ათასი აბონენტი შეადგინა, საიდანაც 699,1 ათასი - ფიზიკური პირია, ხოლო 81,6 ათასი – იურიდიული პირი.
2024 წლის მონაცემებით კომპანიის ელექტროგადამცემი ხაზების საერთო სიგრძემ 7 153 კმ შეადგინა, რაც 4,4%-ით (299 კმ-ით) აღემატება 2023 წლის მაჩვენებელს (6 854 კმ). კომპანიის ელექტროგადამცემი ხაზების საერთო სიგრძე ქსელის განვითარების, რეკონსტრუქციისა და მოდერნიზების სამუშაოების ჩატარების შედეგად გაიზარდა.

По решению Национальной комиссии по регулированию энергетики и водоснабжения Грузии (GNERC) 2024 год стал рекордным для «Теласи» с точки зрения объема инвестиций. В прошедшем году инвестиции составили более 160 млн. лари, в том числе с учетом новых присоединений, что на 250% превышает аналогичный показатель 2023 года. Данное решение позволило компании успешно реализовать ряд проектов, нацеленных на улучшение качества и надежности электроснабжения Тбилиси.
В рамках инвестиционной программы были проведены значимые мероприятия по реконструкции и модернизации основного оборудования сети 110/35/10/6/0,4 на высоковольтных и низковольтных подстанциях, кабельных линиях электропередачи. Ведутся работы по внедрению системы SCADA и подготовительные работы по проекту строительства новой подстанции «Крцаниси».
Реконструкция-модернизация основного оборудования была проведена на подстанциях «Махата», «Санапиро», «Дигоми-2», «Аэропорт», «Навтлуги-2», «Сабуртало-1». На подстанции «Дигоми-2» заменены силовые трансформаторы Т1 и Т2. Завершены работы по полной реконструкции и модернизации четырех Центральных Распределительных Пунктов: ЦРП-0417, ЦРП-0080, ЦРП-5060 и ЦРП-3614. Так же осуществлена реконструкция-модернизация 35-киловольтных линий электропередачи «Лило-1-2», 110-киловольтных ВЛЭП «Дигоми-102», «Дигоми-103» и кабельных линий электропередачи общей протяженностью 136 км.
За 2024 год компания «Теласи» распределила 3,757 млрд кВт*ч электроэнергии, что на 8,5% (на 293 млн кВт*ч) больше объёма распределенной электроэнергии за 2023 год. Рост обусловлен повышением экономической активности в стране и увеличением числа новых абонентов.
Число абонентов «Теласи» по состоянию на конец декабря 2024 год по сравнению с тем же периодом 2023 года увеличилось на 4% (на 29,8 тыс. абонентов) и составило 780,7 тыс. абонентов, из которых 699,1 тыс. составляют физические лица, а 81,6 тыс. – юридические лица.
В 2024 году общая протяженность линий электропередачи компании составила 7 153 км, что на 4,4% (на 299 км) больше, чем в 2023 году (6 854 км). Увеличение протяженности линий электропередачи обусловлено проведением работ по развитию, реконструкции и модернизации электросети.