მომხმარებელთა რაოდენობა, ათას |
დედაქალაქის ელექტროქსელის საიმედოობის გაუმჯობესების მიზნით 2023 წელს კომპანიამ წარმატებით განახორციელა სხვადასხვა პროექტი.
საინვესტიციო პროგრამის ფარგლებში 2023 წელს შესრულდა სარეაბილიტაციო სამუშაოები ქვესადგურზე „სანაპირო“, რომელიც საბურთალოს რაიონის ელექტრომომარაგებას უზრუნველყოფს. რეაბილიტაცია ჩაუტარდა ცენტრალურ გამანაწილებელ პუნქტს-5060 (ვაზისუბნის დასახლება) და ცენტრალურ გამანაწილებელ პუნქტს-5036 (პირველი კლინიკური საავადმყოფო). ასევე დასრულდა საჰაერო გადამცემი ხაზი „ხევძმარა-1“-ის სრული რეკონსტრუქცია და ქვესადგურები „მთაწმინდა“-ს, „მახათა“-ს, „ნავთლუღი-2“-ს და „ლილო-3“-ს ნაწილობრივი რეაბილიტაცია. აღნიშნული პროექტების მიზანია თბილისის ენერგომომარაგების ეფექტიანობისა და საიმედოობის ამაღლება, სიმძლავრეების გაზრდა ქალაქის ელექტროქსელის შემდგომი განვითარებისთვის.
2023 წელს კომპანია „თელასმა“ 3,464 მილიარდი კვტ*სთ ელექტროენერგია გაანაწილა, რაც 6,1% (198 მილიონი კვტ*სთ-ით) აღემატება 2022 წელს განაწილებული ელექტროენერგიის მოცულობას. აღნიშნული მატება ქვეყანაში ეკონომიკური აქტივობისა და ახალი აბონენტთა რაოდენობის ზრდამ განაპირობა.
სს „თელასის“ აბონენტთა რაოდენობა 2023 წლის დეკემბრის მონაცემებით 2022 წლის ამავე პერიოდთან შედარებით 3,5%-ით (25,5 ათასი აბონენტით) გაიზარდა და 750,9 ათასი აბონენტი შეადგინა, საიდანაც 673,2 ათასი - ფიზიკური პირია, ხოლო 77,7 ათასი – იურიდიური პირი.
2023 წლის მონაცემებით კომპანიის ელექტროგადამცემი ხაზების საერთო სიგრძემ 6 854 კმ შეადგინა, რაც 2,9%-ით (193 კმ-ით) აღემატება 2022 წლის მაჩვენებელს (6 661 კმ). კომპანიის ელექტროგადამცემი ხაზების საერთო სიგრძე ქსელის განვითარების, რეკონსტრუქციისა და მოდერნიზების სამუშაოების ჩატარების შედეგად გაიზარდა.

В 2023 году компания успешно реализовала ряд проектов, нацеленных на улучшение надежности электросети столицы.
В рамках Инвестиционной Программы в 2023 году выполнены работы по реабилитации подстанции «Санапиро», обеспечивающей энергоснабжение Сабурталинского района; ЦРП-5060 в поселке Вазисубани и ЦРП-5036 на территории, прилегающей к Первой клинической больнице. Так же проведена полная реконструкция воздушной линии электропередачи «Хевдзмара-1» и частичная реабилитация подстанций «Мтацминда», «Махата», «Навтлуги-2», «Лило-3». Целью данных проектов является повышение эффективности и надёжности электроснабжения Тбилиси, а также увеличение мощностей для дальнейшего развития электросети города.
За 2023 год компания «Теласи» распределила 3,464 млрд кВт*ч электроэнергии, что на 6,1% (на 198 млн кВт*ч) больше объёма распределенной электроэнергии за 2022 год. Рост обусловлен повышением экономической активности в стране и увеличением числа новых абонентов.
Число абонентов «Теласи» по состоянию на конец декабря 2023 год по сравнению с тем же периодом 2022 года увеличилось на 3,5% (на 25,5 тыс. абонентов) и составило 750,9 тыс. абонентов, из которых 673,2 тыс. составляют физические лица, а 77,7 тыс. – юридические лица.
В 2023 году общая протяженность линий электропередачи компании составила 6 854 км, что на 2,9% (на 193 км) больше, чем в 2022 году (6 661 км). Увеличение протяженности линий электропередачи обусловлено проведением работ по развитию, реконструкции и модернизации электросети.