ქსელზე დროებითი სტანდარტული მიერთება და არასტანდარტული მიერთება
სტანდარტული პირობით დროებითი მიერთების მსურველი „დროებითი მიერთების მოთხოვნის“ შესახებ სტანდარტული ფორმის განაცხადით მიმართავს სისტემის ოპერატორს და წინასწარ იხდის სისტემის ოპერატორის მიერ ამ მომსახურების საჯაროდ შეთავაზებულ საფასურს.
იმ შემთხვევაში, თუ გაქვთ სურვილი განახორციელოთ სს „თელასის“ სტანდარტულ მიერთებაზე ქსელის მოწყობა, აღრიცხვის კვანძის მონტაჟი, აბონირება, ამისათვის სავალდებულოა გაიაროთ რეგისტრაცია სს „თელასის“ ვებგვერდზე http://my.telasi.ge/. დააწკაპუნებთ ფანჯარაზე „მომსახურება“, რომლის ჩამოსაშლელ ველში აირჩევთ „გახდი აბონენტი“, ხოლო ამ უკანასკნელის გახსნის შემდეგ აირჩევთ „ქსელზე დროებითი სტანდარტული მიერთება და არასტანდარტული მიერთებას“, ხოლო შემდეგ აირჩევთ ველს „სტანდარტულ მიერთებაზე ქსელის მოწყობა, აღრიცხვის კვანძის მონტაჟი, აბონირება“ სადაც ნახავთ ამ მომსახურების საფასურს, მიერთების ვადებს და სემეკ-ის მიერ დამტკიცებულ განაცხადის ფორმას, რომლის ყველა ველის შევსება სავალდებულოა. სრულყოფილად შევსებულ განაცხადს გთხოვთ, დაურთოთ აუცილებელი დოკუმენტაცია და მიერთების საფასურის გადახდის დამადასტურებელი საგადახდო დავალება. ამის შემდეგ მოგეცემათ აღნიშნული განაცხადის სს „თელასში“ გადმოგზავნის საშუალება და მოხდება თქვენი განაცხადის წარმოებაში მიღება.
სტანდარტული დროებითი მიერთება რეგულირდება სემეკის 2021 წლის 28 ივნისის N19 დადგენილების 24-ე მუხლით. ხოლო ამ მიერთების განაცხადის ფორმაა: „სტანდარტული პირობით დროებითი მიერთების (დანადგარების საყოფაცხოვრებო, სამშენებლო ან სარემონტო მიზნით გამოყენებისთვის, ასევე, მოძრავი ობიექტის ფუნქციონირებისთვის)“.
საქართველოს ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების მარეგულირებელი ეროვნული კომისიის #19 დადგენილების „ელექტროენერგიის გამანაწილებელი ქსელის წესების“ 24-ე მუხლის მე-3 პუნქტის შესაბამისად: სისტემის ოპერატორი ვალდებულია განსაზღვროს და საჯაროდ ხელმისაწვდომი გახადოს გამანაწილებელ ქსელთან დროებითი მიერთების სტანდარტული პირობები და მომსახურების ღირებულება, 220 ვ ძაბვის 10 კვტ-ის ჩათვლით, და 380 ვ ძაბვის 30 კვტ-ის ჩათვლით, სიმძლავრით დროებით მიერთებებზე, არსებული გამანაწილებელი ქსელიდან 100 მეტრის რადიუსში; ამასთან, სისტემის ოპერატორი უფლებამოსილია, ასევე განსაზღვროს სტანდარტული პირობით დროებითი მიერთების ამ პუნქტისგან განსხვავებული სხვა პირობებიც.
სტანდარტული პირობით დროებითი მიერთების ვადა არ უნდა აღემატებოდეს 12 თვეს, გარდა დროებითი მიერთების სამშენებლო ან სარემონტო მიზნით გამოყენების შემთხვევისა. ასეთ დროს სტანდარტული პირობით დროებითი მიერთების ვადა შეიძლება გაიზარდოს.
სტანდარტული მიერთების მოთხოვნის შემთხვევაში დაინტერესებულმა პირმა უნდა მოგვმართოს ქსელზე დროებითი მიერთების სტანდარტული განაცხადით, რომელსაც თან უნდა ახლდეს შესაბამისი პაკეტის მიერთების საფასურის დამადასტურებელი საგადახდო დავალება ან ქვითარი. სისტემის ოპერატორი 2 სამუშაო დღის ვადაში განიხილავს სტანდარტული პირობით მიერთების მსურველის განაცხადს და იღებს გადაწყვეტილებას მოთხოვნის სრული ტექნოლოგიური ციკლით დაკმაყოფილების შესახებ.
მარტივი მიერთება გულისხმობს ისეთ ტიპის მიერთებას, როდესაც ობიექტის გამანაწილებელ ქსელთან დროებითი მიერთების სრული ტექნოლოგიური ციკლისთვის, არ არის საჭირო არსებული გამანაწილებელი ქსელის გაძლიერება (არსებული სადენის კვეთის გაზრდა), ახალი ქსელის მშენებლობა (დამატებითი საყრდენ(ებ)ის მონტაჟი) ან/და რაიმე სახის ნებართვის მიღება და შემოიფარგლება მხოლოდ მომხმარებლის სისტემასთან მიერთების წერტილში საჭირო სამუშაოებით, საჭიროების შემთხვევაში აღრიცხვის კვანძისა შესაბამისი სადენის მოწყობით;
რთული მიერთება გულისხმობს სხვა ყველა ისეთი ტიპის მიერთებას, რომელიც არ განეკუთვნება მარტივი ტიპის კატეგორიას
განაცხადზე აუცილებელია თანდართული იყოს:
განაცხადზე სასურველია თანდართული იყოს:
დანართი:
უმრიცხველო (მოკლევადიანი) მიერთება
მომხმარებელი, რომელსაც სურს კომპანიასთან ურთიერთშეთანხმებით, დროებით წინასწარ განსაზღვრული საჭიროებისთვის (ელ.შედუღება, მოხვეწა და ა.შ.) ინდივიდუალური მრიცხველით აღრიცხვის გარეშე მოიხმაროს ელექტროენერგია, წერს დროებითი (მოკლევადიანი) მიერთების შესახებ განაცხადს. ინდივიდუალური მრიცხველით აღრიცხვის გარეშე ქსელზე დროებითი მიერთება შესაძლებელია მხოლოდ შემდეგ შემთხვევებში:
220 ვ ძაბვაზე (ე.წ. „ფაზა-ნოლი“) მისაერთებელი სიმძლავრე არ აღემატება 10 კვტ-ს, 380 ვ ძაბვაზე (ე.წ. „3 ფაზა“) მისაერთებელი სიმძლავრე არ აღემატება 30 კვტ-ს, განაცხადში მითითებული უნდა იყოს მიერთების ადგილი, აბონენტის ნომერი (თუ ის უკვე დაფიქსირებულია აბონენტად) აბონენტის ზუსტი დასახელება, პირადი ნომერი/საიდენტიფიკაციო კოდი, ფაქტიური და იურიდიული მისამართი, გამოსაყენებელი ელექტროდანადგარების ჩამონათვალი მათი მახასიათებლებით (სიმძლავრე, ძაბვა და ა.შ.), სამუშაო დღეებისა და საათების რაოდენობა, როდესაც დაგეგმილია მოხმარების განხორციელება.
სისტემის ოპერატორი 10 სამუშაო დღის ვადაში განიხილავს უმრიცხველო (მოკლევადიანი) მიერთების მსურველის განაცხადს და იღებს გადაწყვეტილებას მოთხოვნის დაკმაყოფილების შესახებ. განმცხადებელმა თავად (თავისი ხარჯებით) უნდა განახორციელოს სამუშაოები და აცნობოს სისტემის ოპერატორს ამის შესახებ, რომელიც თავის მხრივ უზრუნველყოფს ქსელთან მიერთებას.
საფუძველი: საქართველოს ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების მარეგულირებელი ეროვნული კომისიის #19 დადგენილების „ელექტროენერგიის გამანაწილებელი ქსელის წესების“ 24-ე მუხლის მე-17 პუნქტი - „მიერთების მსურველი და სისტემის ოპერატორი უფლებამოსილნი არიან შეთანხმდნენ დანადგარის გამანაწილებელ ქსელთან მიერთების, გამოყენებისა და დარიცხვის მეთოდზე ინდივიდუალური აღრიცხვის გარეშე. თუ მოხმარებული ელექტროენერგიის ოდენობის განსაზღვრა შეუძლებელია და მხარეთა შეთანხმება სხვა პირობას არ ითვალისწინებს,მოხმარებული ელექტროენერგიის განსაზღვრა უნდა განხორციელდეს ობიექტზე არსებული დანადგარ(ებ)ის დადგმული სიმძლავრის, მათი დატვირთვის 0.5 კოეფიციენტისა და 8-საათიანი გამოყენების ნამრავლით“.
მოხმარებული ელექტროენერგიის ინდივიდუალური აღრიცხვის გარეშე ურთიერთშეთანხმებული მეთოდით დარიცხვა ერთჯერადია და არ უნდა აღემატებოდეს ერთ კალენდარულ თვეს.

Temporary standard connection and non-standard connection to the power grid
A person wishing to temporarily connect under standard conditions applies to the system operator with a standard form for "temporary connection request" and pays in advance the fee publicly offered by the system operator for this service. If you want to implement the network arrangement, installation of the accounting node, subscription to JSC "Telasi" standard connection, it is mandatory to register on JSC "Telasi" website http://my.telasi.ge/. Click on the "Service" window and select "Subscribe" in the drop-down box and after opening the latter, you will choose "Temporary standard connection to the network and non-standard connection", and then you will select the field "Setting up a network on a standard connection, installation of a metering node, subscription" where you will find the fee for this service, the terms of connection and the application form approved by Semek , all fields of which are mandatory. Please attach the necessary documentation and the payment order confirming the payment of the joining fee to the fully filled application. After that, you will be given the opportunity to send the mentioned application to Telas JSC and your application will be accepted for processing. The standard temporary connection is regulated by Article 24 of Semek Resolution N19 of June 28, 2021. And the application form for this connection is: "Temporary connection with standard conditions (for the use of facilities for household, construction or repair purposes, as well as for the operation of a movable object)".
standard connection In accordance with Article 24, Clause 3 of the Resolution #19 of the National Energy and Water Supply Regulatory Commission of Georgia "Rules of the Electricity Distribution Network": The system operator is obliged to determine and make publicly available the standard conditions and service cost of temporary connection to the distribution network, including 10 kW of 220 V voltage, and 30 kW of 380 V voltage, with power on temporary connections, within a radius of 100 meters from the existing distribution network; In addition, the system operator is authorized to define other conditions different from this point of temporary connection with the standard condition. According to the standard condition, the term of the temporary connection should not exceed 12 months, except for the case of using the temporary connection for the purpose of construction or repair. In such cases, the period of temporary membership may be extended under the standard conditions.
In case of a standard connection request, the interested person should apply to us with a standard application for temporary connection to the network, which should be accompanied by a payment order or receipt confirming the connection fee of the relevant package. Within 2 working days, the system operator reviews the application of the applicant for standard conditional connection and makes a decision on satisfying the request with the full technological cycle. Simple connection refers to a type of connection when for the full technological cycle of temporary connection of the object to the distribution network, there is no need to strengthen the existing distribution network (increase the cross-section of the existing wire), build a new network (installation of additional support(s)) and/or obtaining any kind of permission and is limited only to the necessary works at the point of connection to the user's system, if necessary, by arranging the corresponding wire to the metering node; A complex connection refers to all other types of connections that do not belong to the simple type category. In the standard application form, it must be filled in (otherwise, an error will be detected):
The following must be attached to the application:
The following should be attached to the application:
Appendix:
Uncountable (short-term) connection A customer who wants to consume electricity without metering with an individual meter for temporary predetermined needs (electronic welding, polishing, etc.) by mutual agreement with the company, writes an application for temporary (short-term) connections. Temporary connection to the network without metering with an individual meter is possible only in the following cases: The power to be connected at 220 V voltage (so-called "phase-zero") does not exceed 10 kW, at 380 V voltage (so-called "3-phase") the power to be connected does not exceed 30 kW, the application must indicate the connection place, subscriber number (if it is already recorded as a subscriber) exact name of the subscriber, Personal number/identification code, actual and legal address, list of electrical appliances to be used with their characteristics (power, voltage, etc.), number of working days and hours when consumption is planned. The system operator will consider the application of the uncountable (short-term) connection applicant within 10 working days and make a decision to satisfy the request. The applicant must carry out the works himself (at his own expense) and inform the system operator about it, who in turn ensures connection to the network. Basis: Article 24, Clause 17 of Article 24, Clause 17 of the Resolution #19 of the National Regulatory Commission of Energy and Water Supply of Georgia - "The person wishing to connect and the system operator are entitled to agree on the method of connection, use and billing of the device to the distribution network without individual accounting. If it is not possible to determine the amount of consumed electricity and the agreement of the parties does not provide for another condition, the consumed electricity must be determined by the product of the installed capacity of the equipment(s) at the facility, their load factor of 0.5 and 8-hour use". Billing by mutually agreed method without individual accounting of consumed electricity is one-time and should not exceed one calendar month. Appendix: