ქსელზე დროებითი სტანდარტული მიერთება და არასტანდარტული მიერთება
სტანდარტული პირობით დროებითი მიერთების მსურველი „დროებითი მიერთების მოთხოვნის“ შესახებ სტანდარტული ფორმის განაცხადით მიმართავს სისტემის ოპერატორს და წინასწარ იხდის სისტემის ოპერატორის მიერ ამ მომსახურების საჯაროდ შეთავაზებულ საფასურს.
იმ შემთხვევაში, თუ გაქვთ სურვილი განახორციელოთ სს „თელასის“ სტანდარტულ მიერთებაზე ქსელის მოწყობა, აღრიცხვის კვანძის მონტაჟი, აბონირება, ამისათვის სავალდებულოა გაიაროთ რეგისტრაცია სს „თელასის“ ვებგვერდზე http://my.telasi.ge/. დააწკაპუნებთ ფანჯარაზე „მომსახურება“, რომლის ჩამოსაშლელ ველში აირჩევთ „გახდი აბონენტი“, ხოლო ამ უკანასკნელის გახსნის შემდეგ აირჩევთ „ქსელზე დროებითი სტანდარტული მიერთება და არასტანდარტული მიერთებას“, ხოლო შემდეგ აირჩევთ ველს „სტანდარტულ მიერთებაზე ქსელის მოწყობა, აღრიცხვის კვანძის მონტაჟი, აბონირება“ სადაც ნახავთ ამ მომსახურების საფასურს, მიერთების ვადებს და სემეკ-ის მიერ დამტკიცებულ განაცხადის ფორმას, რომლის ყველა ველის შევსება სავალდებულოა. სრულყოფილად შევსებულ განაცხადს გთხოვთ, დაურთოთ აუცილებელი დოკუმენტაცია და მიერთების საფასურის გადახდის დამადასტურებელი საგადახდო დავალება. ამის შემდეგ მოგეცემათ აღნიშნული განაცხადის სს „თელასში“ გადმოგზავნის საშუალება და მოხდება თქვენი განაცხადის წარმოებაში მიღება.
სტანდარტული დროებითი მიერთება რეგულირდება სემეკის 2021 წლის 28 ივნისის N19 დადგენილების 24-ე მუხლით. ხოლო ამ მიერთების განაცხადის ფორმაა: „სტანდარტული პირობით დროებითი მიერთების (დანადგარების საყოფაცხოვრებო, სამშენებლო ან სარემონტო მიზნით გამოყენებისთვის, ასევე, მოძრავი ობიექტის ფუნქციონირებისთვის)“.
საქართველოს ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების მარეგულირებელი ეროვნული კომისიის #19 დადგენილების „ელექტროენერგიის გამანაწილებელი ქსელის წესების“ 24-ე მუხლის მე-3 პუნქტის შესაბამისად: სისტემის ოპერატორი ვალდებულია განსაზღვროს და საჯაროდ ხელმისაწვდომი გახადოს გამანაწილებელ ქსელთან დროებითი მიერთების სტანდარტული პირობები და მომსახურების ღირებულება, 220 ვ ძაბვის 10 კვტ-ის ჩათვლით, და 380 ვ ძაბვის 30 კვტ-ის ჩათვლით, სიმძლავრით დროებით მიერთებებზე, არსებული გამანაწილებელი ქსელიდან 100 მეტრის რადიუსში; ამასთან, სისტემის ოპერატორი უფლებამოსილია, ასევე განსაზღვროს სტანდარტული პირობით დროებითი მიერთების ამ პუნქტისგან განსხვავებული სხვა პირობებიც.
სტანდარტული პირობით დროებითი მიერთების ვადა არ უნდა აღემატებოდეს 12 თვეს, გარდა დროებითი მიერთების სამშენებლო ან სარემონტო მიზნით გამოყენების შემთხვევისა. ასეთ დროს სტანდარტული პირობით დროებითი მიერთების ვადა შეიძლება გაიზარდოს.
სტანდარტული მიერთების მოთხოვნის შემთხვევაში დაინტერესებულმა პირმა უნდა მოგვმართოს ქსელზე დროებითი მიერთების სტანდარტული განაცხადით, რომელსაც თან უნდა ახლდეს შესაბამისი პაკეტის მიერთების საფასურის დამადასტურებელი საგადახდო დავალება ან ქვითარი. სისტემის ოპერატორი 2 სამუშაო დღის ვადაში განიხილავს სტანდარტული პირობით მიერთების მსურველის განაცხადს და იღებს გადაწყვეტილებას მოთხოვნის სრული ტექნოლოგიური ციკლით დაკმაყოფილების შესახებ.
მარტივი მიერთება გულისხმობს ისეთ ტიპის მიერთებას, როდესაც ობიექტის გამანაწილებელ ქსელთან დროებითი მიერთების სრული ტექნოლოგიური ციკლისთვის, არ არის საჭირო არსებული გამანაწილებელი ქსელის გაძლიერება (არსებული სადენის კვეთის გაზრდა), ახალი ქსელის მშენებლობა (დამატებითი საყრდენ(ებ)ის მონტაჟი) ან/და რაიმე სახის ნებართვის მიღება და შემოიფარგლება მხოლოდ მომხმარებლის სისტემასთან მიერთების წერტილში საჭირო სამუშაოებით, საჭიროების შემთხვევაში აღრიცხვის კვანძისა შესაბამისი სადენის მოწყობით;
რთული მიერთება გულისხმობს სხვა ყველა ისეთი ტიპის მიერთებას, რომელიც არ განეკუთვნება მარტივი ტიპის კატეგორიას
განაცხადზე აუცილებელია თანდართული იყოს:
განაცხადზე სასურველია თანდართული იყოს:
დანართი:
უმრიცხველო (მოკლევადიანი) მიერთება
მომხმარებელი, რომელსაც სურს კომპანიასთან ურთიერთშეთანხმებით, დროებით წინასწარ განსაზღვრული საჭიროებისთვის (ელ.შედუღება, მოხვეწა და ა.შ.) ინდივიდუალური მრიცხველით აღრიცხვის გარეშე მოიხმაროს ელექტროენერგია, წერს დროებითი (მოკლევადიანი) მიერთების შესახებ განაცხადს. ინდივიდუალური მრიცხველით აღრიცხვის გარეშე ქსელზე დროებითი მიერთება შესაძლებელია მხოლოდ შემდეგ შემთხვევებში:
220 ვ ძაბვაზე (ე.წ. „ფაზა-ნოლი“) მისაერთებელი სიმძლავრე არ აღემატება 10 კვტ-ს, 380 ვ ძაბვაზე (ე.წ. „3 ფაზა“) მისაერთებელი სიმძლავრე არ აღემატება 30 კვტ-ს, განაცხადში მითითებული უნდა იყოს მიერთების ადგილი, აბონენტის ნომერი (თუ ის უკვე დაფიქსირებულია აბონენტად) აბონენტის ზუსტი დასახელება, პირადი ნომერი/საიდენტიფიკაციო კოდი, ფაქტიური და იურიდიული მისამართი, გამოსაყენებელი ელექტროდანადგარების ჩამონათვალი მათი მახასიათებლებით (სიმძლავრე, ძაბვა და ა.შ.), სამუშაო დღეებისა და საათების რაოდენობა, როდესაც დაგეგმილია მოხმარების განხორციელება.
სისტემის ოპერატორი 10 სამუშაო დღის ვადაში განიხილავს უმრიცხველო (მოკლევადიანი) მიერთების მსურველის განაცხადს და იღებს გადაწყვეტილებას მოთხოვნის დაკმაყოფილების შესახებ. განმცხადებელმა თავად (თავისი ხარჯებით) უნდა განახორციელოს სამუშაოები და აცნობოს სისტემის ოპერატორს ამის შესახებ, რომელიც თავის მხრივ უზრუნველყოფს ქსელთან მიერთებას.
საფუძველი: საქართველოს ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების მარეგულირებელი ეროვნული კომისიის #19 დადგენილების „ელექტროენერგიის გამანაწილებელი ქსელის წესების“ 24-ე მუხლის მე-17 პუნქტი - „მიერთების მსურველი და სისტემის ოპერატორი უფლებამოსილნი არიან შეთანხმდნენ დანადგარის გამანაწილებელ ქსელთან მიერთების, გამოყენებისა და დარიცხვის მეთოდზე ინდივიდუალური აღრიცხვის გარეშე. თუ მოხმარებული ელექტროენერგიის ოდენობის განსაზღვრა შეუძლებელია და მხარეთა შეთანხმება სხვა პირობას არ ითვალისწინებს,მოხმარებული ელექტროენერგიის განსაზღვრა უნდა განხორციელდეს ობიექტზე არსებული დანადგარ(ებ)ის დადგმული სიმძლავრის, მათი დატვირთვის 0.5 კოეფიციენტისა და 8-საათიანი გამოყენების ნამრავლით“.
მოხმარებული ელექტროენერგიის ინდივიდუალური აღრიცხვის გარეშე ურთიერთშეთანხმებული მეთოდით დარიცხვა ერთჯერადია და არ უნდა აღემატებოდეს ერთ კალენდარულ თვეს.

Временное стандартное подключение и нестандартное подключение к сети
Лицо, желающее осуществить временное подключение на стандартных условиях, обращается к оператору системы с типовой формой «запроса на временное подключение» и заранее оплачивает публично предлагаемую оператором системы плату за указанную услугу.
Если вы хотите осуществить обустройство сети, установку узла учета (счетчика), подписку на стандартное подключение АО «Теласи», необходимо зарегистрироваться на сайте АО «Теласи» http://my.telasi.ge/. Затем в Личном кабинете нажмите на окно «Сервис» и в открывающемся списке выберите «Подписаться», затем выберете «Временное стандартное подключение к сети и нестандартное подключение», а затем выберете поле «Настройка сети на стандартное подключение, установка узла учета (счетчика), подписка», там же вы найдете стоимость данной услуги, условия подключения и утвержденную ГНЭРК форму заявки. Заполнение всех полей является обязательным. К полностью заполненному заявлению прикрепите необходимую документацию и платежное поручение, подтверждающее оплату услуги. После этого вы сможете отправить указанное заявление в АО «Теласи» и оно будет принято в обработку. Стандартное временное подключение регламентировано статьей 24 Постановления ГНЭРК №19 от 28 июня 2021 года. Формой заявления на такое подключение является: «Временное подключение на стандартных условиях (для использования объектов хозяйственно-бытового, строительного или ремонтного назначения, а также для эксплуатации движимого объекта)».
Стандартное присоединение
В соответствии с пунктом 3 ст.24 «Правил распределительной сети электроэнергии»,утвержденных Постановлением Национальной комиссии по регулированию энергетики т и водоснабжения Грузии №19, оператор системы обязан определить и сделать общедоступными стандартные условия временного присоединения к распределительной сети и стоимость обслуживания на временные присоединения мощностью включая 10 кВт напряжением 220В и включая 30 кВт напряжением 380 кВт, в радиусе не менее 100 метров от имеющейся распределительной сети; кроме того, оператор систем уполномочен также определить иные условия, отличающиеся от этого пункта временного присоединения по стандартному условию.
Срок временного присоединения по стандартному условию не должен превышать 12 месяцев, кроме случая использования временного присоединения в строительных или ремонтных целях. В таком случае срок временного присоединения может быть увеличен.
В случае требования стандартного присоединения, заинтересованному лицу следует обратиться со стандартной заявкой на временное присоединение, к которой должно прилагаться соответствующее платежное поручение или квитанция, подтверждающая стоимость соответствующего пакета присоединения. Оператор системы в срок 2 рабочих дней рассматривает заявку соискателя присоединения по стандартным условиям и принимает решение об удовлетворении требования по полному технологическому циклу.
Простое присоединение - подразумевает присоединение такого типа, когда для полного технологического цикла временного присоединения объекта к распределительной сети, не требуется усиление имеющейся распределительной сети (увеличение сечения провода), строительство новой сети (монтаж дополнительной опоры (опор)) или/и получение разрешения какого-либо вида и ограничивается только работами, необходимыми в точке присоединения потребителя к системе, в случае необходимости устройство узла учета и соответствующего провода;
Сложное присоединение - подразумевает все присоединения такого типа, которые не относятся к категории простого типа.
К заявке обязательно должны прилагаться:
К заявке, желательно приложить:
Приложение:
Начисление без счетчика (кратковременное)
Соискатель потребления электроэнергии без учета индивидуальным счетчиком, временно, для заранее определенных нужд (эл.сварка, циклевка и т.д.), по согласованию с Компанией, пишет заявку о временном (краткосрочном) присоединении. Временное присоединение к сети, без учета индивидуальным счетчиком, возможно только в следующих случаях:
На напряжение 220 В (т.н. «фаза - ноль») присоединяемая мощность не превышает 10 кВт, на напряжение 380 В (т.н. «3 фазы») присоединяемая мощность не превышает 30 кВт. В заявлении должно быть указано место присоединения, номер абонента (если соискатель уже зафиксирован абонентом) точное наименование абонента, личный номер/идентификационный код, фактический и юридический адрес, перечень подлежащих использованию электроустановок с их характеристиками (мощность, напряжение и т.д.), количество рабочих дней и часов, когда запланировано осуществление потребления.
Оператор системы в срок 10 рабочих дней рассматривает заявку соискателя присоединения без счетчика (краткосрочного) и принимает решение об удовлетворении требования. Заявитель сам (за свой счет) должен осуществить работы и сообщить оператору системы об этом, который в свою очередь осуществить присоединение к сети.
Основание: пункт 17 ст.24 «Правил распределительной сети электроэнергии», утвержденных постановлением Национальной комиссии по регулированию энергетики и водоснабжения Грузии №19 - Соискатель присоединения и оператор системы правомочны договориться о методе присоединения установки к распределительной сети, использования и начисления без индивидуального учета. Если определение количества потребленной электроэнергии невозможно и соглашение сторон не предусматривает иного условия, определение потребленной электроэнергии должно осуществляться произведением установленной мощности имеющейся на объекте установки (установок), 0.5 коэффициента ее нагрузки и 8-часового использования». Начисление потребленной электроэнергии по взаимосогласованному методу, без индивидуального учета, является одноразовым и не должно превышать один календарный месяц.