ქსელთან მცირე სიმძლავრის ელექტროსადგურის მიერთება
მცირე სიმძლავრის ელექტროსადგურის გამანაწილებელ ქსელთან მიერთების მსურველმა განსაზღვრული განაცხადით უნდა მიმართოს სისტემის ოპერატორს, ხოლო სისტემის ოპერატორმა, განაცხადის შესაბამისად, უნდა მოამზადოს და გასცეს გამანაწილებელ ქსელთა მიერთების შეთავაზება.
გამანაწილებელ ქსელთან მიერთება ხორციელდება ორ ეტაპად: 1) მიერთების მსურველის მხრიდან განაცხადისა და შესაბამისი დოკუმენტაციის წარდგენით სისტემის ოპერატორისათვის და 2) სისტემის ოპერატორის მიერ ტექნიკური პირობის მომზადება, შეთანხმებასა და გაცემას და შესაბამისობის ტესტირების წარმატებით დასრულებას.
იმ შემთხვევაში, თუ გაქვთ სურვილი განახორციელოთ სს „თელასის“ მცირე სიმძლავრის ელექტროსადგურის მიერთებაზე ტექნიკური პირობის მიღება, ამისათვის სავალდებულოა გაიაროთ რეგისტრაცია სს „თელასის“ ვებგვერდზე http://my.telasi.ge/. დააწკაპუნებთ ფანჯარაზე „მომსახურება“, რომლის ჩამოსაშლელ ველში აირჩევთ „გახდი აბონენტი“, ხოლო ამ უკანასკნელის გახსნის შემდეგ აირჩევთ „მცირე სიმძლავრის ელექტროსადგურის მიერთებას“, ხოლო შემდეგ აირჩევთ ველს „ტექნიკური პირობის გაცემა“, სადაც ნახავთ ამ მომსახურების საფასურს, მიერთების ვადებს და სემეკ-ის მიერ დამტკიცებულ განაცხადის ფორმას, რომლის ყველა ველის შევსება სავალდებულოა. სრულყოფილად შევსებულ განაცხადს გთხოვთ, დაურთოთ აუცილებელი დოკუმენტაცია და მიერთების საფასურის გადახდის დამადასტურებელი საგადახდო დავალება. ამის შემდეგ მოგეცემათ აღნიშნული განაცხადის სს „თელასში“ გადმოგზავნის საშუალება და მოხდება თქვენი განაცხადის წარმოებაში მიღება.
მცირე სიმძლავრის ელექტროსადგურის მიერთებაზე ტექნიკური პირობის გაცემა რეგულირდება სემეკის 2021 წლის 28 ივნისის N19 დადგენილების XVI1 თავით. ხოლო ამ მიერთების განაცხადის ფორმაა: „გამანაწილებელ ქსელთან მცირე სიმძლავრის ელექტროსადგურის მიერთების მოთხოვნის შესახებ“.

Connecting a small electric station to the grid
A person wishing to connect a small power plant to the distribution network must apply to the system operator with a specified application, and the system operator, in accordance with the application, must prepare and issue an offer for connection to the distribution networks. Connection to the distribution network is carried out in two stages: 1) by the applicant submitting an application and relevant documentation to the system operator and 2) preparation, agreement and issuance of technical conditions by the system operator and successful completion of compliance testing. In case you want to implement the technical conditions for the connection of JSC "Telasi" small capacity power plant, it is mandatory to register on the website of JSC "Telasi" http://my.telasi.ge/. Click on the "Service" window and select "Subscribe" in the drop-down box and after opening the latter, you will select "Connection of a small power plant", and then you will select the field "Issue technical condition", where you will see the fee for this service, the terms of connection and the application form approved by Semek, all fields of which are mandatory. Please attach the necessary documentation and the payment order confirming the payment of the joining fee to the fully filled application. After that, you will be given the opportunity to send the mentioned application to Telas JSC and your application will be accepted for processing. Issuance of a technical condition for the connection of a small power plant is regulated by Chapter XVI1 of Semek Resolution N19 of June 28, 2021. And the application form for this connection is: "Requesting the connection of a small power plant to the distribution network".
According to the decision No. 8/11 of the National Energy and Water Supply Regulatory Commission of Georgia dated February 23, 2023: